[chemie] stoichiometrie
Moderators: ArcherBarry, Fuzzwood
- Berichten: 91
[chemie] stoichiometrie
Welke massa Ca kan reageren met 250ml H2SO4 oplossing met een concentratie van 0,3 mol/l?
Welke massa CaSO4 ontstaat in deze reactie?
Dat is de vraag en dit is mijn antwoord.
Ca n*M = 3g
+ H2SO4 0,25l*0,3mol/l =0,075 mol
-> CaSO4 -> 0,075 mol*136g/mol = 10,2 g
Sorry voor deze rare opmaak maar hij wou de gegevens niet onder de vergelijking zetten :/
m = n.M
n blijft overal hetzelfde vermits 1 mol met 1 mol reageert en 1 mol geeft.
Kan iemand me zeggen of dit klopt?
Alvast bedankt.
Welke massa CaSO4 ontstaat in deze reactie?
Dat is de vraag en dit is mijn antwoord.
Ca n*M = 3g
+ H2SO4 0,25l*0,3mol/l =0,075 mol
-> CaSO4 -> 0,075 mol*136g/mol = 10,2 g
Sorry voor deze rare opmaak maar hij wou de gegevens niet onder de vergelijking zetten :/
m = n.M
n blijft overal hetzelfde vermits 1 mol met 1 mol reageert en 1 mol geeft.
Kan iemand me zeggen of dit klopt?
Alvast bedankt.
- Berichten: 711
Re: [chemie] stoichiometrie
Opmerking: Geef een spatie in tussen de vakgebied-tag en de titel zelf a.u.b.
Ik kom op hetzelfde uit. Dus dat klopt wel. Maar ik zou die formules vergeten en gewoon een goede aanpak kiezen, waarbij je zulk soort formules niet nodig hebt, als je logisch redeneert.
Ca2+ + SO42-
Verhouding 1:1:1. Lekker makkelijk.
Je hebt 250 mL van 0,3 M H2SO4-oplossing. Je hebt dus 250 mL x 0,3 mmol/mL = 75 mmol SO42-.
Daar zal 75 mmol (evenveel) Ca2+ mee reageren. En er zal ook 75 mmol product (CaSO4) ontstaan.
Kwestie van molmassa's vermenigvuldigen met het aantal mol dat je hebt.
Ik kom op hetzelfde uit. Dus dat klopt wel. Maar ik zou die formules vergeten en gewoon een goede aanpak kiezen, waarbij je zulk soort formules niet nodig hebt, als je logisch redeneert.
Ca2+ + SO42-
\(\rightarrow\)
CaSO4Verhouding 1:1:1. Lekker makkelijk.
Je hebt 250 mL van 0,3 M H2SO4-oplossing. Je hebt dus 250 mL x 0,3 mmol/mL = 75 mmol SO42-.
Daar zal 75 mmol (evenveel) Ca2+ mee reageren. En er zal ook 75 mmol product (CaSO4) ontstaan.
Kwestie van molmassa's vermenigvuldigen met het aantal mol dat je hebt.
- Berichten: 91
Re: [chemie] stoichiometrie
Sorry voor die titel en bedankt voor de check :eusa_whistle:
- Berichten: 91
Re: [chemie] stoichiometrie
Ik had ook nog een paar andere oefeningen waar ik graag had geweten of ze juist waren. Zo weet ik tenminste of ik die stochiometrie eindelijk doorheb.
1) Zn + 2HCl -> ZnCl2 + H2
Hoeveel g Zn metaal zal er wegreageren met 5ml HCl ( 2mol/l )
Welk volume waterstofgas wordt hierbij gevormd?
Zn : M = 65,4 g/mol * 0,005 mol = 0,327 g
2HCl : 0,005l*2mol/l = 0,01 mol / 2 ( voor 1mol )
V H2 = 0,005 mol * 22,4 l/mol = 0,112 l
2) 3NaOH + AlCl3 -> 3NaCl + Al(OH)3
Hoeveel ml NaOH ( 2 mol/l ) is er nodig om door reactie met 5 ml AlCl3 ( massaconcentratie 5% ) alles wat kan om te zetten in een neerslag?
NaOH : 0,006 mol / 2 mol/l = 0,003 l
AlCl3 : (5g / 100ml) * 0,005l = 0,25g -> / 133,35 g/mol = 0,002 mol
3) 2Na + H2O -> 2NaOH + H2
Als je 250 mg Na bij 100ml water voegt ( stel dat het volume van de oplossing niet wordt beïnvloed door de opgeloste ) onstaat NaOH. Bereken de concentratie van het gevormde NaOH
Na : 0,250g / 23g /mol = 0,011 mol
H2O : 0,1 l
c = n/V ; V = 0,1 l ; n = 0,011 mol -> c =0,11 mol/l
4) Lood(2+)nitraat + Natriumcarbonaat
Voeg 5ml Lood(2+)nitraat ( 0,5mol/l) en 5 ml natriumcarbonaat (0,2 mol/l) bij elkaar. Met deze reactie kan je loodionen neerslaan. Bereken hoeveel gram Pb²+ - ionen er na de reactie in de oplossing overblijft.
Hoeveel ml natriumcarbonaat is er nodig om alle loodionen neer te slaan?
Hier was ik niet zo zeker van of het dan deze reactie vgl werd :
Pb(NO3)2 + 2NaCO3 -> 2Na(NO3)+Pb(CONO3)NO2)
Waarna Pb(CONO3)NO2) dissocieert in Pb²+ en 2CO3
nPb(NO3)2 = 0,0025 mol
nNaCO3 = 0,0005 mol
Daarna loopt het wat vast.
Kan iemand checken tot 3 of ze juist zijn en iemand die me op weg helpt met 4.
Alvast bedankt.
1) Zn + 2HCl -> ZnCl2 + H2
Hoeveel g Zn metaal zal er wegreageren met 5ml HCl ( 2mol/l )
Welk volume waterstofgas wordt hierbij gevormd?
Zn : M = 65,4 g/mol * 0,005 mol = 0,327 g
2HCl : 0,005l*2mol/l = 0,01 mol / 2 ( voor 1mol )
V H2 = 0,005 mol * 22,4 l/mol = 0,112 l
2) 3NaOH + AlCl3 -> 3NaCl + Al(OH)3
Hoeveel ml NaOH ( 2 mol/l ) is er nodig om door reactie met 5 ml AlCl3 ( massaconcentratie 5% ) alles wat kan om te zetten in een neerslag?
NaOH : 0,006 mol / 2 mol/l = 0,003 l
AlCl3 : (5g / 100ml) * 0,005l = 0,25g -> / 133,35 g/mol = 0,002 mol
3) 2Na + H2O -> 2NaOH + H2
Als je 250 mg Na bij 100ml water voegt ( stel dat het volume van de oplossing niet wordt beïnvloed door de opgeloste ) onstaat NaOH. Bereken de concentratie van het gevormde NaOH
Na : 0,250g / 23g /mol = 0,011 mol
H2O : 0,1 l
c = n/V ; V = 0,1 l ; n = 0,011 mol -> c =0,11 mol/l
4) Lood(2+)nitraat + Natriumcarbonaat
Voeg 5ml Lood(2+)nitraat ( 0,5mol/l) en 5 ml natriumcarbonaat (0,2 mol/l) bij elkaar. Met deze reactie kan je loodionen neerslaan. Bereken hoeveel gram Pb²+ - ionen er na de reactie in de oplossing overblijft.
Hoeveel ml natriumcarbonaat is er nodig om alle loodionen neer te slaan?
Hier was ik niet zo zeker van of het dan deze reactie vgl werd :
Pb(NO3)2 + 2NaCO3 -> 2Na(NO3)+Pb(CONO3)NO2)
Waarna Pb(CONO3)NO2) dissocieert in Pb²+ en 2CO3
nPb(NO3)2 = 0,0025 mol
nNaCO3 = 0,0005 mol
Daarna loopt het wat vast.
Kan iemand checken tot 3 of ze juist zijn en iemand die me op weg helpt met 4.
Alvast bedankt.
- Moderator
- Berichten: 51.273
Re: [chemie] stoichiometrie
[docentmodus]Ik ben alleen niet altijd even gecharmeerd van je volgorde van werken en notatie.[/docentmodus]clone007 schreef:Ik had ook nog een paar andere oefeningen waar ik graag had geweten of ze juist waren. Zo weet ik tenminste of ik die stochiometrie eindelijk doorheb.
1) Zn + 2HCl -> ZnCl2 + H2
Hoeveel g Zn metaal zal er wegreageren met 5ml HCl ( 2mol/l )
Welk volume waterstofgas wordt hierbij gevormd?
Zn : M = 65,4 g/mol * 0,005 mol = 0,327 g
2HCl : 0,005l*2mol/l = 0,01 mol / 2 ( voor 1mol )
V H2 = 0,005 mol * 22,4 l/mol = 0,112 l
Ik wil niet pietluttig zijn, maar mijn wiskundecollega's noemen dit breiwerk. Die =tekens betekenen dat wat aan beide zijden ervan staat gelijk aan elkaar moet zijn. En de molmassa van Zn is niet 0,327 g.Zn : M = 65,4 g/mol * 0,005 mol = 0,327 g
volgorde is ook niet alles: waar komt in deze eerste regel ineens die 0,005 mol vandaan?
aanwezig HCl: 0,005L *2mol/L = 0,01 mol
reactieverhouding HCl:Zn = 2:1, dus reagerend Zn = 0,01/2 = 0,005 mol
molmassa Zn = 65,4 g/mol, dus reagerende massa Zn =65,4 g/mol x 0,005 mol = 0,327 g
reactieverhouding HCl: H2 = 2:1, dus resulterend H2 = 0,01/2 = 0,005 mol
V H2 = 0,005 mol * 22,4 L/mol = 0,112 L
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN...
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
- Berichten: 91
Re: [chemie] stoichiometrie
[studentenmodus]Ik zal even mijn best doen om dat te verbeteren :eusa_whistle: [/studentenmodus]
- Berichten: 91
Re: [chemie] stoichiometrie
1) Zn + 2HCl -> ZnCl2 + H2
Hoeveel g Zn metaal zal er wegreageren met 5ml HCl ( 2mol/l )
Welk volume waterstofgas wordt hierbij gevormd?
aanwezig HCl: 0,005L *2mol/L = 0,01 mol
reactieverhouding HCl:Zn = 2:1, dus reagerend Zn = 0,01/2 = 0,005 mol
molmassa Zn = 65,4 g/mol, dus reagerende massa Zn =65,4 g/mol x 0,005 mol = 0,327 g
reactieverhouding HCl: H2 = 2:1, dus resulterend H2 = 0,01/2 = 0,005 mol
V H2 = 0,005 mol * 22,4 L/mol = 0,112 L
2) 3NaOH + AlCl3 -> 3NaCl + Al(OH)3
Hoeveel ml NaOH ( 2 mol/l ) is er nodig om door reactie met 5 ml AlCl3 ( massaconcentratie 5% ) alles wat kan om te zetten in een neerslag?
aanwezig AlCl3 : massaconcentratie ( 5g/100ml) * 5ml = 0,25g
aantal mol AlCl3 : 0,25g / 133,35 g/mol = 0,002 mol
reactieverhouding AlCl3:NaOH = 1:3 , dus reagerend NaOH = 0,002 mol * 3 = 0,006 mol
Aantal ml NaOH nodig : 0,006 mol / 2 mol/l = 0,003 l
Dus 3ml
3) 2Na + H2O -> 2NaOH + H2
Als je 250 mg Na bij 100ml water voegt ( stel dat het volume van de oplossing niet wordt beïnvloed door de opgeloste ) onstaat NaOH. Bereken de concentratie van het gevormde NaOH
aanwezig Na ( m / M = n ): 0,250g / 23g /mol = 0,011 mol
reactieverhouding Na:NaOH = 2:2, dus reagerend NaOH = 0,011 mol
aanwezig H2O : 0,1 l
concentratie NaOH = n/V -> V = 0,1 l ; n = 0,011 mol -> c =0,11 mol/l
4) Lood(2+)nitraat + Natriumcarbonaat
Voeg 5ml Lood(2+)nitraat ( 0,5mol/l) en 5 ml natriumcarbonaat (0,2 mol/l) bij elkaar. Met deze reactie kan je loodionen neerslaan. Bereken hoeveel gram Pb²+ - ionen er na de reactie in de oplossing overblijft.
Hoeveel ml natriumcarbonaat is er nodig om alle loodionen neer te slaan?
Hier was ik niet zo zeker van of het dan deze reactie vgl werd :
Pb(NO3)2 + 2NaCO3 -> 2Na(NO3)+Pb(CONO3)NO2) ( heeft Jan dit nu veranderd? )
Waarna Pb(CONO3)NO2) dissocieert in Pb²+ en 2CO3 ( heeft Jan dit nu veranderd? )
nPb(NO3)2 = 0,0025 mol
nNaCO3 = 0,0005 mol
Hoeveel g Zn metaal zal er wegreageren met 5ml HCl ( 2mol/l )
Welk volume waterstofgas wordt hierbij gevormd?
aanwezig HCl: 0,005L *2mol/L = 0,01 mol
reactieverhouding HCl:Zn = 2:1, dus reagerend Zn = 0,01/2 = 0,005 mol
molmassa Zn = 65,4 g/mol, dus reagerende massa Zn =65,4 g/mol x 0,005 mol = 0,327 g
reactieverhouding HCl: H2 = 2:1, dus resulterend H2 = 0,01/2 = 0,005 mol
V H2 = 0,005 mol * 22,4 L/mol = 0,112 L
2) 3NaOH + AlCl3 -> 3NaCl + Al(OH)3
Hoeveel ml NaOH ( 2 mol/l ) is er nodig om door reactie met 5 ml AlCl3 ( massaconcentratie 5% ) alles wat kan om te zetten in een neerslag?
aanwezig AlCl3 : massaconcentratie ( 5g/100ml) * 5ml = 0,25g
aantal mol AlCl3 : 0,25g / 133,35 g/mol = 0,002 mol
reactieverhouding AlCl3:NaOH = 1:3 , dus reagerend NaOH = 0,002 mol * 3 = 0,006 mol
Aantal ml NaOH nodig : 0,006 mol / 2 mol/l = 0,003 l
Dus 3ml
3) 2Na + H2O -> 2NaOH + H2
Als je 250 mg Na bij 100ml water voegt ( stel dat het volume van de oplossing niet wordt beïnvloed door de opgeloste ) onstaat NaOH. Bereken de concentratie van het gevormde NaOH
aanwezig Na ( m / M = n ): 0,250g / 23g /mol = 0,011 mol
reactieverhouding Na:NaOH = 2:2, dus reagerend NaOH = 0,011 mol
aanwezig H2O : 0,1 l
concentratie NaOH = n/V -> V = 0,1 l ; n = 0,011 mol -> c =0,11 mol/l
4) Lood(2+)nitraat + Natriumcarbonaat
Voeg 5ml Lood(2+)nitraat ( 0,5mol/l) en 5 ml natriumcarbonaat (0,2 mol/l) bij elkaar. Met deze reactie kan je loodionen neerslaan. Bereken hoeveel gram Pb²+ - ionen er na de reactie in de oplossing overblijft.
Hoeveel ml natriumcarbonaat is er nodig om alle loodionen neer te slaan?
Hier was ik niet zo zeker van of het dan deze reactie vgl werd :
Pb(NO3)2 + 2NaCO3 -> 2Na(NO3)+Pb(CONO3)NO2) ( heeft Jan dit nu veranderd? )
Waarna Pb(CONO3)NO2) dissocieert in Pb²+ en 2CO3 ( heeft Jan dit nu veranderd? )
nPb(NO3)2 = 0,0025 mol
nNaCO3 = 0,0005 mol
- Moderator
- Berichten: 51.273
Re: [chemie] stoichiometrie
En liever de hoofdletter L voor liter (niet zo'n heel erg oude afspraak, dus in heel veel boeken en op heel veel maatcilinders etc. vind je inderdaad nog de kleine l)clone007 schreef:2) 3NaOH + AlCl3 -> 3NaCl + Al(OH)3
Hoeveel ml NaOH ( 2 mol/l ) is er nodig om door reactie met 5 ml AlCl3 ( massaconcentratie 5% ) alles wat kan om te zetten in een neerslag?
aanwezig AlCl3 : massaconcentratie ( 5g/100ml) * 5ml = 0,25g
aantal mol AlCl3 : 0,25g / 133,35 g/mol = 0,002 mol tussentijds nooit te ver afronden. Hier maakt het (toevallig) niet uit, maar reken altijd minstens met twee cijfers meer dan je uiteindelijk gewenste significantie.
reactieverhouding AlCl3:NaOH = 1:3 , dus reagerend NaOH = 0,002 mol * 3 = 0,006 mol
Aantal ml NaOH nodig : 0,006 mol / 2 mol/l = 0,003 l
Dus 3ml
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN...
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
- Moderator
- Berichten: 51.273
Re: [chemie] stoichiometrie
Netjes, logisch, overzichtelijk, :eusa_whistle: blijf alleen een beetje op tussentijds afronden en je significanties lettenclone007 schreef:3) 2Na + H2O -> 2NaOH + H2
Als je 250 mg Na bij 100ml water voegt ( stel dat het volume van de oplossing niet wordt beïnvloed door de opgeloste ) onstaat NaOH. Bereken de concentratie van het gevormde NaOH
aanwezig Na ( m / M = n ): 0,250g / 23g /mol = 0,011 mol 0,01087 mol
reactieverhouding Na:NaOH = 2:2, dus reagerend NaOH = 0,011 mol
aanwezig H2O : 0,100 l
concentratie NaOH = n/V -> V = 0,100 l ; n = 0,01087 mol -> c =0,01087/0,100= 0,11 mol/l
Ik ben me nergens van bewust. Beter even terug naar af, want hier gaat iets niet goed.clone007 schreef:4) Lood(2+)nitraat + Natriumcarbonaat
..//..
( heeft Jan dit nu veranderd? )
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN...
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
- Berichten: 91
Re: [chemie] stoichiometrie
Ik heb het aangepast waar nodig. ( l -> L en zinvolle cijfers min of meer gerespecteerd )clone007 schreef:1) Zn + 2HCl -> ZnCl2 + H2
Hoeveel g Zn metaal zal er wegreageren met 5ml HCl ( 2mol/l )
Welk volume waterstofgas wordt hierbij gevormd?
aanwezig HCl: 0,005L *2mol/L = 0,01 mol
reactieverhouding HCl:Zn = 2:1, dus reagerend Zn = 0,01/2 = 0,005 mol
molmassa Zn = 65,4 g/mol, dus reagerende massa Zn =65,4 g/mol x 0,005 mol = 0,327 g
reactieverhouding HCl: H2 = 2:1, dus resulterend H2 = 0,01/2 = 0,005 mol
V H2 = 0,005 mol * 22,4 L/mol = 0,112 L
2) 3NaOH + AlCl3 -> 3NaCl + Al(OH)3
Hoeveel ml NaOH ( 2 mol/l ) is er nodig om door reactie met 5 ml AlCl3 ( massaconcentratie 5% ) alles wat kan om te zetten in een neerslag?
aanwezig AlCl3 : massaconcentratie ( 5g/100ml) * 5ml = 0,25g
aantal mol AlCl3 : 0,25g / 133,35 g/mol = 0,00187 mol
reactieverhouding AlCl3:NaOH = 1:3 , dus reagerend NaOH = 0,002 mol * 3 = 0,00561 mol
Aantal ml NaOH nodig : 0,00561 mol / 2 mol/L = 0,00281 L
Dus 2,81 ml
3) 2Na + H2O -> 2NaOH + H2
Als je 250 mg Na bij 100ml water voegt ( stel dat het volume van de oplossing niet wordt beïnvloed door de opgeloste ) onstaat NaOH. Bereken de concentratie van het gevormde NaOH
aanwezig Na ( m / M = n ): 0,250g / 23g /mol = 0,01087 mol
reactieverhouding Na:NaOH = 2:2, dus reagerend NaOH = 0,01087 mol
aanwezig H2O : 0,100 L
concentratie NaOH = n/V -> V = 0,100 L ; n = 0,01087 mol -> c =0,1087 mol/L
- Moderator
- Berichten: 51.273
Re: [chemie] stoichiometrie
Je werkt ergens met het gegeven 5 g, en dat heeft maar één significant cijfer. Je eindantwoord mag dus ook maar één significant cijfer bevatten. Dus 3 mLclone007 schreef:2) 3NaOH + AlCl3 -> 3NaCl + Al(OH)3
Hoeveel ml NaOH ( 2 mol/l ) is er nodig om door reactie met 5 ml AlCl3 ( massaconcentratie 5% ) alles wat kan om te zetten in een neerslag?
aanwezig AlCl3 : massaconcentratie ( 5g/100ml) * 5ml = 0,25g
aantal mol AlCl3 : 0,25g / 133,35 g/mol = 0,00187 mol
reactieverhouding AlCl3:NaOH = 1:3 , dus reagerend NaOH = 0,002 mol * 3 = 0,00561 mol
Aantal ml NaOH nodig : 0,00561 mol / 2 mol/L = 0,00281 L
Dus 2,81 ml
kortom:
- zoek het gegeven met het geringste aantal significante cijfers
- rond onderweg bij voorkeur nooit verder af dan dat aantal +2
- rond in je eindantwoord af op het gewenste aantal significante cijfers.
- moet je onderweg tussenantwoorden geven, geef die dan ook in het nodige aantal significante cijfers, MAAR REKEN INDIEN NODIG VOOR DE VERVOLGSTAPPEN VERDER MET HET ONAFGERONDE GETAL.
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN...
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
- Berichten: 91
Re: [chemie] stoichiometrie
4) Lood(2+)nitraat + Natriumcarbonaat
Voeg 5ml Lood(2+)nitraat ( 0,5mol/l) en 5 ml natriumcarbonaat (0,2 mol/L) bij elkaar. Met deze reactie kan je loodionen neerslaan. Bereken hoeveel gram Pb²+ - ionen er na de reactie in de oplossing overblijft.
Hoeveel ml natriumcarbonaat is er nodig om alle loodionen neer te slaan?
Hier was ik niet zo zeker van of het dan deze reactie vgl werd :
Pb(NO3)2 + 2NaCO3 -> 2Na(NO3)+Pb(CO3)2
Waarna Pb(CONO3)NO2) dissocieert in Pb²+ en 2CO3
aanwezig Pb(NO3)2 : V*c -> 0,005 L*0,5 mol/L = 0,0025 mol
aanwezig NaCO3 : V*c -> 0,005 L * 0,2 mol / L = 0,00125 mol
reactieverhouding Pb(NO3)2:NaCO3 = 1:2, dus reagerend NaCO3 : 0,00125 mol * 2 = 0,0025 mol
Hoeveel ml natriumcarbonaat is er nodig om alle loodionen neer te slaan? : 0,0025 mol ( reagerend NaCO3 ) / 0,2 mol/L ( concentratie ) = 0,0125 L, dat is 12,5 ml
reactieverhouding Pb(NO3)2:Pb(CO3)2 = 1:1 , dus er ontstaat 0,0025 mol Pb(CO3)2
Aantal gram Pb²+ ionen : n.M = m : 0,0025 mol * 327 g/mol = 0,818 g
Zijn dus de rest van de oefeningen juist inclusief deze?
Voeg 5ml Lood(2+)nitraat ( 0,5mol/l) en 5 ml natriumcarbonaat (0,2 mol/L) bij elkaar. Met deze reactie kan je loodionen neerslaan. Bereken hoeveel gram Pb²+ - ionen er na de reactie in de oplossing overblijft.
Hoeveel ml natriumcarbonaat is er nodig om alle loodionen neer te slaan?
Hier was ik niet zo zeker van of het dan deze reactie vgl werd :
Pb(NO3)2 + 2NaCO3 -> 2Na(NO3)+Pb(CO3)2
Waarna Pb(CONO3)NO2) dissocieert in Pb²+ en 2CO3
aanwezig Pb(NO3)2 : V*c -> 0,005 L*0,5 mol/L = 0,0025 mol
aanwezig NaCO3 : V*c -> 0,005 L * 0,2 mol / L = 0,00125 mol
reactieverhouding Pb(NO3)2:NaCO3 = 1:2, dus reagerend NaCO3 : 0,00125 mol * 2 = 0,0025 mol
Hoeveel ml natriumcarbonaat is er nodig om alle loodionen neer te slaan? : 0,0025 mol ( reagerend NaCO3 ) / 0,2 mol/L ( concentratie ) = 0,0125 L, dat is 12,5 ml
reactieverhouding Pb(NO3)2:Pb(CO3)2 = 1:1 , dus er ontstaat 0,0025 mol Pb(CO3)2
Aantal gram Pb²+ ionen : n.M = m : 0,0025 mol * 327 g/mol = 0,818 g
Zijn dus de rest van de oefeningen juist inclusief deze?
- Moderator
- Berichten: 51.273
Re: [chemie] stoichiometrie
:eusa_whistle:clone007 schreef:4) Lood(2+)nitraat + Natriumcarbonaat
..//..
Hier was ik niet zo zeker van of het dan deze reactie vgl werd :
Pb(NO3)2 + Na2CO3 -> 2Na(NO3)+Pb(CONO3)NO2)
Waarna Pb(CONO3)NO2) dissocieert in Pb²+ en 2CO3
Volgens mij simpelweg:
Pb(NO3)2 + Na2CO3 -> 2Na+ + 2NO3-+PbCO3
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN...
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
- Berichten: 91
Re: [chemie] stoichiometrie
Jan van de Velde schreef: :eusa_whistle:
Volgens mij simpelweg:
Pb(NO3)2 + Na2CO3 -> 2Na+ + 2NO3-+PbCO3
Ja ik heb em in de post hierboven al aangepast.
- Moderator
- Berichten: 51.273
Re: [chemie] stoichiometrie
Ja, mijn reactie was wat lang onderweg, een en ander hier thuis. In die mêlée zag ik ook niet dat ik een ander foutje nog niet had gerepareerd in die reaktievergelijking. (geen 2NaCO3 maar Na2CO3, anders klopt er geen bal van).
Intussen heb ik dat wél verbeterd, maar nu heb je ook met de verkeerde verhouding gerekend volgens mij. Je eindantwoord mag tenslotte in slechts één significant cijfer (vanwege o.a. die 0,5 mol/L en die 5 mL)
Tja, een goeie reaktievergelijking ligt aan de basis van alles. Maar voor de rest zet je de boel nou in elk geval systematisch en helder op een rijtje, en dan wordt stoichiometrie al gauw een koud kunstje.
Intussen heb ik dat wél verbeterd, maar nu heb je ook met de verkeerde verhouding gerekend volgens mij. Je eindantwoord mag tenslotte in slechts één significant cijfer (vanwege o.a. die 0,5 mol/L en die 5 mL)
Tja, een goeie reaktievergelijking ligt aan de basis van alles. Maar voor de rest zet je de boel nou in elk geval systematisch en helder op een rijtje, en dan wordt stoichiometrie al gauw een koud kunstje.
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN...
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270