Springen naar inhoud

Kiesrecht op gemeenteniveau


  • Log in om te kunnen reageren

#1

Shadow

    Shadow


  • >1k berichten
  • 1228 berichten
  • Ervaren gebruiker

Geplaatst op 18 juni 2011 - 18:29

In mijn maatschappijleer boek staat:
Mensen van buiten de EU hebben op gemeenteniveau kiesrecht als ze vijf jaar legaal in Nederland wonen.

Nu is mijn vraag;
stel je komt van buiten de EU, je verblijft vijf jaar legaal in Nederland en keert dan terug naar je land van herkomst (of een ander land van buiten de EU). Als je dan vervolgens na bijv. 15 jaar (ik zeg maar wat) weer terug gaat naar Nederland, heb je dan nog steeds (passief?) kiesrecht of moet je weer 5 jaar legaal in Nederland wonen?

Ik weet dat dit heel amateuristisch overkomt en ik heb geen verstand van het NL recht, maar ik zou het toch graag willen weten.
(En als het goed is gaat het steeds over passief kiesrecht.)

Dit forum kan gratis blijven vanwege banners als deze. Door te registeren zal de onderstaande banner overigens verdwijnen.

#2

Rhiannon

    Rhiannon


  • >1k berichten
  • 2756 berichten
  • Moderator

Geplaatst op 18 juni 2011 - 21:53

Zie hier: http://www.vng.nl/sm...te.dws?id=59082
Hoe minder kennis, des te onwrikbaarder het oordeel.

#3

Shadow

    Shadow


  • >1k berichten
  • 1228 berichten
  • Ervaren gebruiker

Geplaatst op 18 juni 2011 - 22:25

http://www.vng.nl/sm...d=59083#meedoen (passief kiesrecht)

"Ook personen die geen onderdaan zijn van een EU-lidstaat, maar op de dag van kandidaatstelling voldoen aan de vereisten dat: (...) zij onmiddellijk voorafgaand aan de dag van kandidaatstelling gedurende een onafgebroken periode van ten minste vijf jaar ingezetene van Nederland waren en beschikten over een verblijfsrecht op grond van artikel 8 onder a, b, c, d, e, of l, van de Vreemdelingenwet 2000, hebben zowel actief als passief kiesrecht voor de gemeenteraad. Uiteraard dienen zij ook te voldoen aan de overige vereisten voor kiesgerechtigdheid die hierboven zijn vermeld."

In mijn voorbeeld zou je dus zowel je passieve als actieve kiesrecht behouden?

Veranderd door aminasisic, 18 juni 2011 - 22:27


#4

317070

    317070


  • >5k berichten
  • 5567 berichten
  • Moderator

Geplaatst op 19 juni 2011 - 00:09

In mijn voorbeeld zou je dus zowel je passieve als actieve kiesrecht behouden?

Neen, als je bron klopt niet, er staat namelijk:

zij onmiddellijk voorafgaand aan de dag van kandidaatstelling gedurende een onafgebroken periode van ten minste vijf jaar

What it all comes down to, is that I haven't got it all figured out just yet
And I've got one hand in my pocket and the other one is giving the peace sign
-Alanis Morisette-

#5

Shadow

    Shadow


  • >1k berichten
  • 1228 berichten
  • Ervaren gebruiker

Geplaatst op 19 juni 2011 - 01:18

Ah daar had ik over heen gelezen.
Bedankt!





0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 leden, 0 bezoekers, 0 anonieme gebruikers

Ook adverteren op onze website? Lees hier meer!

Gesponsorde vacatures

Vacatures