Springen naar inhoud

Oefening molecuulformule afleiden



  • Log in om te kunnen reageren

#1

Jimpeeters

    Jimpeeters


  • 0 - 25 berichten
  • 17 berichten
  • Gebruiker

Geplaatst op 27 december 2012 - 19:04

Ik heb enkele voorbeeldvragen gekregen van mijn leerkracht om me voor te bereiden op het examen. Een van de vragen is de molecuulformule van kinine afleiden uit volgende gegevens:

•de verdamping van 27,20mg kinine, een C-H-N-O verbinding die als middel tegen malaria wordt gebruikt, in een luchtledig vat van 250,0ml levert een druk van 9,48 Torr bij 180 graden Celsius.

• in een verbrandingsexperiment wordt 17,2mg kinine met zuivere zuurstof volledig verbrand tot 11,5mg waterdamp, 1,51mg stikstof en 47,0mg kooldioxidegas.

Kennen jullie de oplossingsmethode? Ik ken meerdere formules om n te berekenen maar ik mis telkens een gegeven dan.

Alvast bedankt voor jullie hulp!

Dit forum kan gratis blijven vanwege banners als deze. Door te registeren zal de onderstaande banner overigens verdwijnen.

#2

NW_

    NW_


  • >250 berichten
  • 555 berichten
  • Ervaren gebruiker

Geplaatst op 27 december 2012 - 19:31

Begin eens met het berekenen van het aantal mol CO2, H2O, en N2. . Reken dit vervolgens om naar het aantal mol C,H,O en N. Hieruit kun je de procentuele samenstelling (% C, H , O & N) van het monster bepalen. Deel vervolgens de procentuele samenstelling van elk element door zijn molaire massa.

Het element met kleinste aantal bekomen mol stel je vervolgens gelijk aan 1. Reken de andere elementen om, om de brutoformule te bekomen. Zo kunnen alle dergerlijke oefeningen opgelost worden.

#3

Jimpeeters

    Jimpeeters


  • 0 - 25 berichten
  • 17 berichten
  • Gebruiker

Geplaatst op 27 december 2012 - 20:02

Mercikes!

#4

boerkaloep

    boerkaloep


  • 0 - 25 berichten
  • 17 berichten
  • Gebruiker

Geplaatst op 30 december 2012 - 14:06

Hallo, ik heb het zelfde probleem als bij Jim en heb uw redenering gevolgd maar mijn uitkomst klopt langs geen kanten. Zou je de molecuulformule eens willen geven met berekeningen?

mvg

#5

Jan van de Velde

    Jan van de Velde


  • >5k berichten
  • 44892 berichten
  • Moderator

Geplaatst op 30 december 2012 - 15:05

Zou je de molecuulformule eens willen geven met berekeningen?

laat jij je berekeningen eens even zien, een beetje duidelijk stap voor stap graag met verklarende tekst en/of grootheden/eenheden, dan zullen wij wel eens kijken waar je fout gaat, en je op het rechte pad zetten ;) .
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN....
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270

#6

boerkaloep

    boerkaloep


  • 0 - 25 berichten
  • 17 berichten
  • Gebruiker

Geplaatst op 31 december 2012 - 11:28

Ik heb de redenerig gevolgd van NW_:

eerst aantal mol van CO2, H20 en N2 berekenen:

n H20 = 0.0115/ 18.016 = 0.000638
n N2 = 0.00151/ 28.02 = 0.0000539
n CO2 = 0.0470/ 44.01 = 0.00107

Dan omzetten naar het aantal mol per element:

n H = 0.000638/2 = 0.0000319
n N= 0.0000539/2 = 0.00000270
n C = 0.00107
n O = 0.000638 + 0.00107/2 = 0.00117

Dan procentuele samenstelling:

% H = 0.0000319/ 0.00227 ( = aantal mol samen opgetelt) = 1.41 %
% N = 0.00000270/ 0.00227 = 0.119 %
% C= 0.00107/ 0.00227 = 47.1%
% O= 0.00117/ 0.00227 = 51.5%

Nu procentuele samenstelling van elk element delen door zijn Molaire massa:

H: 1.41/1.008= 1.40
N: 0.119/ 14.01 = 0.00849
C: 47.1/ 12.01 = 3.92
O: 51.5/ 16.00 = 3.22

Zoals ik zei, is dit compleet fout. Je zou voor 1 N-atoom 165 H-atomen hebben en zo verder.

Kunt u mij helpen?
Alvast bedankt

#7

Jan van de Velde

    Jan van de Velde


  • >5k berichten
  • 44892 berichten
  • Moderator

Geplaatst op 31 december 2012 - 12:40

Ik heb de redenerig gevolgd van NW_:

eerst aantal mol van CO2, H20 en N2 berekenen:

n H20 = 0.0115/ 18.016 = 0.000638
n N2 = 0.00151/ 28.02 = 0.0000539
n CO2 = 0.0470/ 44.01 = 0.00107

so far so good

Dan omzetten naar het aantal mol per element:

n H = 0.000638/2 = 0.0000319

hier gaat het fout. 1 mol H2O bevat 2 mol H, da's het dubbele, niet de helft.


Dan procentuele samenstelling:

% H = 0.0000319/ 0.00227 ( = aantal mol samen opgetelt) = 1.41 %
% N = 0.00000270/ 0.00227 = 0.119 %
% C= 0.00107/ 0.00227 = 47.1%
% O= 0.00117/ 0.00227 = 51.5%

En hier gaat het ook fout. Niet alle zuurstof komt uit de kinine zelf. Er wordt zuivere zuurstof aangevoerd voor de verbranding. Hoeveel, dat kun je eenvoudig berekenen uit de wet van behoud van massa:

wordt 17,2mg kinine met (..??.. mg) zuivere zuurstof volledig verbrand tot 11,5mg waterdamp, 1,51mg stikstof en 47,0mg kooldioxidegas.

ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN....
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270

#8

boerkaloep

    boerkaloep


  • 0 - 25 berichten
  • 17 berichten
  • Gebruiker

Geplaatst op 31 december 2012 - 15:56

Heb opnieuw de berekenig gemaakt, maar ik kom weer niet juist uit:

eerst aantal mol van CO2, H20 en N2 berekenen:

n H20 = 0.0115/ 18.016 = 0.000638
n N2 = 0.00151/ 28.02 = 0.0000539
n CO2 = 0.0470/ 44.01 = 0.00107

Dan omzetten naar het aantal mol per element:

n H = 0.000638*2 = 0.00128
n N= 0.0000539*2 = 0.000108
n C = 0.00107
n O = 0.000638 + 0.00107*2 = 0.00278

Dan procentuele samenstelling:

Eerst aantal mol O berekenen:

massa O2= 0.0470+0.0115+0.00151-0.0172 = 0.0428
n O= 2* 0.0428/32,00 = 0.00268

Dus aantal mol O in kinine= 0.00278- 0.00268= 0.000100

% H = 0.00128/ 0.00256 ( = aantal mol samen opgetelt) = 50 %
% N = 0.000108/ 0.00256 = 4.21 %
% C= 0.00107/ 0.00256 = 41.80%
% O= 0.000100/ 0.00256 = 3.91%

Nu procentuele samenstelling van elk element delen door zijn Molaire massa:

H: 50/1.008= 49.60
N: 4.21/ 14.01 = 0.3005
C: 41.8/ 12.01 = 3.48
O: 3.91/ 16.00 = 0.2444

Zoals u ziet, komt dit weer niet goed uit. Kunt u mij vertellen wat ik verkeerd doe?

mvg

#9

Jan van de Velde

    Jan van de Velde


  • >5k berichten
  • 44892 berichten
  • Moderator

Geplaatst op 31 december 2012 - 16:10

Heb opnieuw de berekenig gemaakt, maar ik kom weer niet juist uit:

eerst aantal mol van CO2, H20 en N2 berekenen:

n H20 = 0.0115/ 18.016 = 0.000638
n N2 = 0.00151/ 28.02 = 0.0000539
n CO2 = 0.0470/ 44.01 = 0.00107

Dan omzetten naar het aantal mol per element:

n H = 0.000638*2 = 0.00128
n N= 0.0000539*2 = 0.000108
n C = 0.00107
n O = 0.000638 + 0.00107*2 = 0.00278

Dan procentuele samenstelling:

Eerst aantal mol O berekenen:

massa O2= 0.0470+0.0115+0.00151-0.0172 = 0.0428
n O= 2* 0.0428/32,00 = 0.00268

Dus aantal mol O in kinine= 0.00278- 0.00268= 0.000100

afgezien van hier en daar wat ruw lijkende afrondingen, OK.
Aan de door mij paars gemaakte getallen heb je nu toch voldoende om aan een gevraagde brutoformule voor kinine te komen?
Stel de kleinste hoeveelheid, N, op 1. Hoeveel keer zoveel C resp H resp O heb je in kinine als dat je N hebt?

Als je dan eenmaal die brutoformule / verhoudingsformule hebt moet je nog wel via die deelvraag a) naar de molecuulformule zien te rekenen.
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN....
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270

#10

Jimpeeters

    Jimpeeters


  • 0 - 25 berichten
  • 17 berichten
  • Gebruiker

Geplaatst op 31 december 2012 - 18:29

Als ik met behulp van aangeduide cijfers het #mol per atoom in kinine bereken bekom ik voor C 10,7 mol; H 12,8 mol; N 1,08 mol; O 1 mol.

De volgende stap is dan deze aantallen vermenigvuldigen zodat je getallen bekomt zonder komma's. Hier bvb. X2 maar dan kom je nog steeds geen afgerond getal uit...

Kunnen jullie mij zeggen wat er fout ging?

#11

Fuzzwood

    Fuzzwood


  • >5k berichten
  • 11101 berichten
  • Moderator

Geplaatst op 31 december 2012 - 20:30

Je vergeet een heel belangrijke factor mee te nemen. Hoeveel mol gas heb je in totaal?

#12

Jimpeeters

    Jimpeeters


  • 0 - 25 berichten
  • 17 berichten
  • Gebruiker

Geplaatst op 31 december 2012 - 20:34

Wat bedoel je met de mol van het gas? De mol van kinine?

#13

mathfreak

    mathfreak


  • >1k berichten
  • 2463 berichten
  • Ervaren gebruiker

Geplaatst op 31 december 2012 - 22:58

Kinine reageert met zuurstof tot kooldioxide, stikstof en waterdamp. Hoeveel mol zuurstof heb je, en hoeveel mol kooldioxide, stikstof en waterdamp ontstaat er?
"Mathematics is a gigantic intellectual construction, very difficult, if not impossible, to view in its entirety." Armand Borel

#14

Jimpeeters

    Jimpeeters


  • 0 - 25 berichten
  • 17 berichten
  • Gebruiker

Geplaatst op 31 december 2012 - 23:00

Kinine reageert met zuurstof tot kooldioxide, stikstof en waterdamp. Hoeveel mol zuurstof heb je, en hoeveel mol kooldioxide, stikstof en waterdamp ontstaat er?


Zie de reacties hierboven ;)

#15

Fuzzwood

    Fuzzwood


  • >5k berichten
  • 11101 berichten
  • Moderator

Geplaatst op 01 januari 2013 - 01:37

Nee, maar je kunt daar wel een totaal aantal mol gas uit halen, dat geeft ook weer een hint voor je verhouding. Want wie zegt, dat wanner je mooie getallen vindt voor je verhouding, of er in kinine niet 2x zoveel van elk atoom zit? Even de gaswet toepassen op de eerste alinea, met toepassing van de juiste eenheden. Pascal, m³, J/mol.K en K.






Also tagged with one or more of these keywords: scheikunde

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 leden, 0 bezoekers, 0 anonieme gebruikers

Ook adverteren op onze website? Lees hier meer!

Gesponsorde vacatures

Vacatures