[natuurkunde] massa verplaatsing
Moderators: ArcherBarry, Fuzzwood
-
- Berichten: 5
massa verplaatsing
Hoi,
Wie kan me helpen met een aantal formules?
Ik wil een massa van 500kg laten accelereren van 0 naar 1.333m/sec in 2 sec
Welke kracht heb ik daarvoor nodig?
Ik wil de verplaatsing van het gewicht over een lineair geleiding laten gebeuren.
een aangedreven met een tandlat en tandwiel met een diameter van 100mm.
Volgende waarde heb ik berekend maar ik twijfel sterk aan de juistheid ervan:
a=0.667m/s²
s=1.33m
F=333N
W=444J
P=222W
M=8.33Nm op het tandwiel
Ik heb nog geen rekening gehouden met wrijvingscoëfficiënt en andere verliezen.
Wie kan me zeggen of mijn waarde kloppen?
Wie kan me helpen met een aantal formules?
Ik wil een massa van 500kg laten accelereren van 0 naar 1.333m/sec in 2 sec
Welke kracht heb ik daarvoor nodig?
Ik wil de verplaatsing van het gewicht over een lineair geleiding laten gebeuren.
een aangedreven met een tandlat en tandwiel met een diameter van 100mm.
Volgende waarde heb ik berekend maar ik twijfel sterk aan de juistheid ervan:
a=0.667m/s²
s=1.33m
F=333N
W=444J
P=222W
M=8.33Nm op het tandwiel
Ik heb nog geen rekening gehouden met wrijvingscoëfficiënt en andere verliezen.
Wie kan me zeggen of mijn waarde kloppen?
- Moderator
- Berichten: 51.269
Re: massa verplaatsing
Opmerking moderator
Dit onderwerp past beter in het huiswerkforum en is daarom verplaatst.
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN...
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
- Moderator
- Berichten: 51.269
Re: massa verplaatsing
met een moment van 8,33 Nm op dat tandwiel kun je volgens mij maar 166 N zetten op een rail op 0,05 m van de as. Voor de rest kloppen je waarden wel.
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN...
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
-
- Berichten: 5
Re: massa verplaatsing
Jan,
Alvast merci voor de reactie, kan je mij ook zeggen hoe jij aan de waarde komt en met welke formule?
Alvast merci voor de reactie, kan je mij ook zeggen hoe jij aan de waarde komt en met welke formule?
- Moderator
- Berichten: 51.269
Re: massa verplaatsing
Geef jij jouw uitwerking eens?
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN...
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
-
- Berichten: 5
Re: massa verplaatsing
Jan,
volgende formules heb ik gebruikt: (ik heb dit geknipt en geplakt uit een zelf gemaakt Excelblad)
s=1/2a.t²
v=s/t
a=v/t²
F=m.a
W=f.s
P=W/t
M=P/ω
ω=(2πn)/60
a= versneling in m/s²
v= snelheid in m/s
s=afstand in m
t= tijd in seconden van snelheid 0 tot maximum
F=kracht in N
P=vermogen in watt
ω= hoekversnelling
Mt= moment tantwiel in Nm
m= massa in kg
n1= toerental motor
n2= toerental tandwiel
M1= moment motor in Nm
M2= moment tandwiel in Nm
D= diameter van tandwiel
r= reductie tussen motor en tandwiel
W=Arbeid in Joule
gegeven:
s= 1,333 meter
F= 333,33 N
W= 444,44 J
P= 222,22 watt
n2= 254,65 t/min
M2= 8,33 Nm
r= 23,5
M1= 0,35Nm
Mijn vraag is of het motorvermogen M1 klopt? (geen rekening gehouden met verliezen)
volgende formules heb ik gebruikt: (ik heb dit geknipt en geplakt uit een zelf gemaakt Excelblad)
s=1/2a.t²
v=s/t
a=v/t²
F=m.a
W=f.s
P=W/t
M=P/ω
ω=(2πn)/60
a= versneling in m/s²
v= snelheid in m/s
s=afstand in m
t= tijd in seconden van snelheid 0 tot maximum
F=kracht in N
P=vermogen in watt
ω= hoekversnelling
Mt= moment tantwiel in Nm
m= massa in kg
n1= toerental motor
n2= toerental tandwiel
M1= moment motor in Nm
M2= moment tandwiel in Nm
D= diameter van tandwiel
r= reductie tussen motor en tandwiel
W=Arbeid in Joule
gegeven:
- D= 100 mm
- v= 1,333 m/s (=80 m/min)
- m= 4905 N (=500 kg)
- t= 2 seconden
- n1= 6000 t/min
s= 1,333 meter
F= 333,33 N
W= 444,44 J
P= 222,22 watt
n2= 254,65 t/min
M2= 8,33 Nm
r= 23,5
M1= 0,35Nm
Mijn vraag is of het motorvermogen M1 klopt? (geen rekening gehouden met verliezen)
- Moderator
- Berichten: 51.269
Re: massa verplaatsing
Van wat je knipt en plakt aan uitkomsten uit een rekenblad worden we niets wijzer omtrent je aanpak en eventuele denkfouten daarin. Excel geeft alleen maar goeie antwoorden als de onderliggende formules kloppen en op de juiste manier aan elkaar geknoopt worden.
M1 als motorvermogen uitgedrukt in Nm kan in geen geval kloppen. Nm is en eenheid van moment, of van arbeid (energie) Als je hiermee moment bedoelt gaat er ook iets niet goed ben ik bang. Momenten kun je niet reduceren, wél, door een variatie in afstand tot draaipunt (=arm), de kracht die je met een moment kunt uitoefenen.
a=(veind-vbegin)/t = (1,33-0)/2 = 0,667 m/s² OK
s = vgem·t = (veind+vbegin)/2 · t = (1,33+0)/2*2 = 1,33 m ook OK
F=m·a = 500*0,667 = 333 N óók OK
W=F·s = 333*1,33 = 444 J óók OK
P=W/t = 444/2 = 222W óók OK
Tot hier klopt het dus. Vraag is nou wat je hiermee eigenlijk verder nog wil berekenen, want dat is me nu niet meer duidelijk. En vervolgens, hoe jij dat dan berekent, en waarom zó. Als je dat op een wijze als boven duidelijk kunt maken kunnen we ook wel denk- of rekenfouten aanwijzen.
M1 als motorvermogen uitgedrukt in Nm kan in geen geval kloppen. Nm is en eenheid van moment, of van arbeid (energie) Als je hiermee moment bedoelt gaat er ook iets niet goed ben ik bang. Momenten kun je niet reduceren, wél, door een variatie in afstand tot draaipunt (=arm), de kracht die je met een moment kunt uitoefenen.
Ik wil een massa van 500kg laten accelereren van 0 naar 1.333m/sec in 2 sec
Welke kracht heb ik daarvoor nodig?
a=(veind-vbegin)/t = (1,33-0)/2 = 0,667 m/s² OK
s = vgem·t = (veind+vbegin)/2 · t = (1,33+0)/2*2 = 1,33 m ook OK
F=m·a = 500*0,667 = 333 N óók OK
W=F·s = 333*1,33 = 444 J óók OK
P=W/t = 444/2 = 222W óók OK
Tot hier klopt het dus. Vraag is nou wat je hiermee eigenlijk verder nog wil berekenen, want dat is me nu niet meer duidelijk. En vervolgens, hoe jij dat dan berekent, en waarom zó. Als je dat op een wijze als boven duidelijk kunt maken kunnen we ook wel denk- of rekenfouten aanwijzen.
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN...
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
-
- Berichten: 5
Re: massa verplaatsing
Inderdaad, motorvermogen is een verkeerde benaming, ik bedoel het motorkoppel.
met de formule:
M=P/ω
ω=(2πn)/60
ingevuld betekend dit:
M=222/((2*3.14*254.6)/60)= 8.33Nm
mijn redenering is dat de 8.33Nm het koppel op het tandwiel is en met een reductie van 1 op 23.5 ertussen deel ik het koppel van 8.33Nm door de reductieverhouding van 23.5 en kom ik op 0.35Nm dat volgens mij het motorkoppel is, klopt deze redenering?
met de formule:
M=P/ω
ω=(2πn)/60
ingevuld betekend dit:
M=222/((2*3.14*254.6)/60)= 8.33Nm
mijn redenering is dat de 8.33Nm het koppel op het tandwiel is en met een reductie van 1 op 23.5 ertussen deel ik het koppel van 8.33Nm door de reductieverhouding van 23.5 en kom ik op 0.35Nm dat volgens mij het motorkoppel is, klopt deze redenering?
- Moderator
- Berichten: 51.269
Re: massa verplaatsing
Opmerking moderator
Iemand even tijd om hier verder te helpen?
ALS WIJ JE GEHOLPEN HEBBEN...
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270
help ons dan eiwitten vouwen, en help mee ziekten als kanker en zo te bestrijden in de vrije tijd van je chip...
http://www.wetenscha...showtopic=59270